Jak powstaje mydło? Co warto wiedzieć na temat tego kosmetyku myjącego?

0

Współczesne mydła w zasadzie w niczym nie przypominają tych stosowanych przed laty. Poza właściwościami oczyszczającymi mogą również nawilżać skórę, natłuszczać ją i peelingować. Wybór produktów tego typu na rynku jest wręcz ogromny. Jak powstaje mydło? Czy można je zrobić samodzielnie w domu? 

Mydło - krótka historia

Historia mydła jest bardzo ciekawa. Okazuje się, że produkt ten znany był już 5 tysięcy lat temu. Pierwsze mydła stosowany starożytni Babilończycy w roku 2800 p.n.e. Początkowo wytwarzano je z łoju zwierzęcego i popiołu. Miały formę galaretki i nie pachniały zbyt ładnie. Szybko się również psuły. 

Mydła wykorzystywano pierwotnie do prania tekstyliów. Na szerszą skalę popularne stały się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas tłuszcze zwierzęce zastąpiono tłuszczami roślinnymi i dodano do nich barwniki oraz olejki eteryczne. Dzisiaj wybór mydeł na rynku jest ogromny. 

Popularne rodzaje mydeł

Jak powstaje mydło? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że poszczególne produkty różnić się mogą składem, właściwościami, zapachem czy konsystencją. Jakie są najpopularniejsze rodzaje mydeł na rynku?

  1. Mydło szare - dawniej spotkać je można było w każdym polskim domu. To mydło potasowe o właściwościach hipoalergicznych. Nie zawiera substancji zapachowych i sztucznych barwników. Jest dobrym wyborem do pielęgnacji skóry podatnej na podrażnienia. 
  2. Mydło siarkowe - zawiera 3-5% siarki. Nadaje się do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej. Hamuje procesy starzenia i przyspiesza regenerację naskórka. Stosowane może być wspomagająco w leczeniu trądziku.
  3. Mydło czarne - zwane jest także mydłem marokańskim. Produkowane jest z czarnych oliwek i ma działanie silnie oczyszczające. Jest stosowane do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej.
  4. Mydło Aleppo - wyjątkowe mydło produkowane tradycyjnie w syryjskiej miejscowości Aleppo. Obecnie jest wytwarzane we Francji. Składa się z oliwy z oliwek oraz oleju laurowego. Im jest go więcej, tym produkt jest droższy. To mydło hipoalergiczne, które można używać do mycia całego ciała. 

Jak powstaje mydło w kostce?

Tradycyjne mydła w kostce wciąż cieszą się dużą popularnością. Z czego są wykonywane? Podstawą jest w tym przypadku wodorotlenek sodu, który zamienia detergent w twarde mydło. Poza tym wykorzystuje się tutaj naturalne oleje, barwniki czy olejki eteryczne. 

W skład mydeł wchodzą zazwyczaj:

- Oleje twarde np. olej kokosowy i masło shea. Działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Oczyszczają i odżywiają skórę.

- Oleje miękkie np. olej arganowy, olej awokado, olej laurowy czy oliwa z oliwek. Sprawdzają się w tym przypadku w zasadzie wszystkie naturalne oleje roślinne. 

- Olejki eteryczne, za sprawą których mydło ładnie pachnie. Są to substancje, które mają wiele właściwości pielęgnacyjnych. 

- Dodatki peelingujące np. fusy z kawy, ziarna maku, rozdrobnione łupiny orzecha, pokruszone pestki oliwek itd.

- Barwniki, najlepiej naturalne takie jak koszenila, węgiel aktywny, chlorofil i kurkumina. 

Produkcja mydła w warunkach domowych

Jak właściwie powstaje mydło? W warunkach domowych sprawdza się metoda na zimno. Stosowana jest ona zresztą także przez niewielkie firmy. Proces produkcji na zimno polega na ogrzewaniu tłuszczu kilka stopni wyżej niż wynosi jego temperatura topnienia. W momencie przejścia substratu w stan ciekły, dodaje się do niego alkalia, intensywnie mieszając. Celem jest zemulgowanie się mieszaniny. Potem gęstniejąca masa jest przelewana do form. Po 48 godzinach twarde mydło można pokroić w ładne kostki. Proces ich leżakowania trwa do 6 tygodni. W tym czasie resztki alkaliów reagują z pozostałym tłuszczem. Odparowywany jest także nadmiar wody. Powstaje gliceryna, która nadaje mydłu właściwości nawilżające. 

Metoda na ciepło jest popularniejsza. Wykorzystuje się ją do produkcji masowej, bo cechuje się przyspieszonym czasem zmydlania. Powstałe w ten sposób mydła nie wymagają leżakowania. Gliceryna jest w tym przypadku wytrącana całkowicie, co pozwala na powstanie białego mydła. 

Jak zrobić mydło w kostce we własnym domu? Kawałek bazy glicerynowej należy umieścić w miseczce i podgrzać w kąpieli wodnej. Powinna się ona rozpuścić. Jednocześnie nie można dopuścić do jej zagotowania. Potem dodaje się do niej barwniki spożywcze i olejki eteryczne. Całość należy później przelać do foremek np. silikonowych. Oczywiście do przygotowanej bazy dodać można np. różnego rodzaju ziarna, kwiaty, suszone owoce itd. 

Jak powstaje mydło w płynie?

Dużą popularnością na rynku cieszy się także mydło w płynie. Jest ono wygodne w użytkowaniu i sprawdza się np. pod prysznicem. Przelane do ozdobnego dozownika może stać się prawdziwą ozdobą łazienki.

Co ciekawe, w warunkach domowych przygotować można nie tylko mydło w kostce, ale i mydło w płynie. Wystarczy sięgnąć po płatki mydlane - gotowe lub starte samodzielnie na tarce. Trzeba je wymieszać z ciepłą wodę do momentu całkowitego rozpuszczenia się składników. Do mieszanki należy również dodać odrobinę gliceryny roślinnej i pozostawić do ostygnięcia. Można też zdecydować się na dodatek kilku kropli olejku eterycznego. Mydło w płynie jest gotowe do użycia już po kilku dniach. W sytuacji, gdy robi się galaretkowate, wystarczy dodać do niego nieco wody i dokładnie wymieszać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl