Imbir – sprawdź, jakie właściwości ma ta aromatyczna przyprawa!

0

Imbir staje się jednym z podstawowych produktów, które możemy znaleźć na sklepowych półkach. Nic w tym dziwnego – w końcu uwielbiamy używać go do doprawiania naszych dań oraz deserów. Atutem tej korzennej przyprawy nie są jednak jedynie wyjątkowe walory smakowe. Imbir posiada także wiele właściwości prozdrowotnych. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Czym jest imbir?

Imbir lekarski jest rośliną znaną już od 3000 lat. Najprawdopodobniej został odkryty w Malezji. Dzisiaj uprawia się go głównie na Jamajce, w Chinach, Indiach, Sierra Leone oraz w jego ojczystym kraju. Jego najcenniejszą częścią jest korzeń – to właśnie z niego wytwarza się proszek, a jego kawałki możemy kupić w naszych polskich sklepach. Imbir znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni azjatyckiej – jako aromatyczny dodatek do wielu dań. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by użyć go do upieczenia pysznych ciast, np. piernika. Jego smak można scharakteryzować jako ostry, wręcz palący i lekko gorzki, a przy tym delikatnie słodki i orzeźwiający. Ma silny, charakterystyczny aromat, którego nie da się pomylić z niczym innym. Imbir jest składnikiem popularnych mieszanek przypraw, takich jak curry czy przyprawy do piernika. Na rynku można spotkać również imbirowe herbatki, soki oraz syropy smakowe – idealne do piwa, które zresztą można również przygotować z korzenia tej rośliny. Imbir można spotkać również w wielu suplementach diety, ziołowych cukierkach czy w formie ekstraktu.

Cenne dla zdrowia składniki ukryte w imbirze

Dlaczego imbir – czy to w formie korzenia, czy zmielonego proszku – stał się w naszym kraju tak popularny? Z pewnością nie bez znaczenia jest jego ciekawy smak i wspaniały zapach. Można przypuszczać, że dużą rolę odegrało w tym także odkrycie wielu dobrych dla naszego zdrowia właściwości. Czemu jednak imbir to wszystko zawdzięcza? Oczywiście, wyjątkowemu składowi. Korzeń imbiru jest bowiem cennym źródłem takich składników, jak:

– witaminy C, B1 i B2, A, E oraz K,

– kwas foliowy,

– wapń,

– żelazo,

– fosfor,

– potas.

Charakterystyczny smak i zapach tej przyprawy jest zaś wynikiem obecności w jej składzie olejków eterycznych: gingerolu, zingeronu oraz cytralu.

Jakie właściwości ma imbir?

Imbir, oprócz walorów smakowych, ma też wiele właściwości prozdrowotnych. Może na przykład skutecznie wspomagać leczenie przeziębienia i grypy – ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz wykrztuśne. Przyjmowanie imbiru pomaga złagodzić kaszel, rozrzedzić śluz zalegający w oskrzelach, a nawet hamować ich skurcze. Przyprawa ma również działanie przeciwbólowe, napotne, rozgrzewające oraz przeciwgorączkowe.

Imbir a cholesterol

Badania wykazały, że imbir ma także silne działanie antyoksydacyjne oraz obniża poziom tzw. złego cholesterolu LDL. Ma on również zmniejszać lepkość krwi, która może powodować powstawanie zatorów i zakrzepów. Ponadto przyprawa zwiększa ciśnienie krwi, poprawia pracę serca, koncentrację oraz dodaje energii i witalności. Z tego względu przyjmowanie imbiru jest polecane osobom w stanach przewlekłego zmęczenia fizycznego i psychicznego.

Imbir na chorobę lokomocyjną

Ciekawą właściwością imbiru jest również jego działanie przeciwwymiotne. Dlatego też jest on częstym składnikiem leków na chorobę lokomocyjną. Napar z imbiru może pomóc złagodzić mdłości wywołane przez różne dolegliwości.

Imbir na trawienie

Imbir działa również doskonale na procesy trawienne. Wykazuje bowiem właściwości rozkurczowe i żółciopędne. Może pomóc w pozbyciu się wzdęć, a także zwiększa produkcję śliny oraz wzmaga apetyt. Łagodzi bóle żołądka. Polecany jest osobom, które cierpią na niestrawność.

Imbir w walce z bólem

Przyprawa może być stosowana jako środek przeciwbólowy. Imbir może bowiem wspomóc walkę z bólem menstruacyjnym czy uciążliwymi migrenami. Działa również zbawiennie na bóle stawów i mięśni oraz zakrzepicę żył.

Afrodyzjak?

W krajach azjatyckich imbir uważany jest za jeden z afrodyzjaków. Wszystko dzięki temu, że przyspiesza krążenie krwi, co wpływa na lepszą pracę mózgu, koncentrację i pobudzenie organizmu. Przy okazji poprawia również ukrwienie narządów płciowych.

Jak stosować imbir?

Wiesz już, że imbir ma szerokie spektrum właściwości. W jaki sposób można go jednak stosować? Jak już wspominaliśmy, ta korzenna przyprawa jest składnikiem wielu suplementów diety. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby używać jej także w formie proszku czy surowego korzenia. Dobrym pomysłem będzie również spożywanie syropów, soków czy ekstraktów. Herbata lub napar z dodatkiem plastrów imbiru będzie nie tylko smakować doskonale, ale wspomoże również Twój organizm w walce z wieloma dolegliwościami. Olejek z imbiru użyty do masażu rozgrzeje i złagodzi bolące miejsca. Sproszkowaną przyprawę możesz wykorzystać też do sporządzenia roztworu, którym będziesz płukać bolące gardło albo do przygotowania płukanki, której użyjesz do odświeżenia swojego oddechu.

Kto nie powinien przyjmować imbiru?

Mimo wielu prozdrowotnych właściwości, nie każdy powinien przyjmować imbir. Nie można podawać go zwłaszcza dzieciom poniżej 12. miesiąca życia, gdyż jego ostry smak jest zbyt mocny na delikatne kubki smakowe maluchów. Przyprawy powinny unikać także osoby cierpiące na nadciśnienie oraz wrzody żołądka, dwunastnicy czy refluks żołądkowy. Imbir podnosi bowiem ciśnienie krwi, a substancje w nim zawarte mogą podrażnić delikatną śluzówkę przewodu pokarmowego.

Pamiętaj, że aby móc cieszyć się wszystkimi zaletami tej przyprawy, najlepiej zaopatrzyć się w imbir naturalny. Dokładnie taki produkt znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Zapraszamy Cię więc do zakupów w Just Nature!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl