Lampa solna – właściwości zdrowotne. Dowiedz się, czy warto ją mieć w domu!

0

Różowe, szare i bursztynowe. Mają różne kształty i przyciągają uwagę każdego. Lampy solne, bo o nich mowa, pojawiają się jako element dekoracyjny w wielu pomieszczeniach. To jednak nie wszystko! Produkty te cenione są za działanie holistyczne, gdyż poprawiają jakość snu i korzystnie wpływają na zdrowie. Uważa się je też za naturalne jonizatory powietrza. Zastanawiasz się, jakie właściwości zdrowotne ma lampa solna? Czytaj dalej, a dowiesz się, czy warto mieć ją w domu.

Czym jest lampa solna?

Lampa solna to wydrążona bryła soli kamiennej o różnej wielkości, w której wnętrzu umieszczona jest żarówka. Najczęściej kryształy osadzone są na drewnianej, metalowej i kamiennej podstawce. Jednak można także znaleźć modele na plastikowych nóżkach. Pierwsze tego typu wyroby powstały na początku XX wieku w Wieliczce. Ich produkcją zajmowali się artyści górniczy. Każda lampa solna jest unikatowa i ma inny kształt. Dlatego też nie znajdziesz dwóch takich samych kryształów. Ich kolor przybiera barwę od jasnoróżowej do ciemnej pomarańczy, dzięki zawartym w nich minerałach takich jak magnez, potas, cynk, lit, halit i selenit. Bryły prezentują się bardzo oryginalnie i pięknie rozświetlają wnętrze przytulnym światłem. Idealnie sprawdzają się w salonie, jadalni i sypialni. Dodatkowo wprowadzają w pomieszczenie klimatyczny nastrój. Warto pamiętać, lampa solna nie nadaje się do używania w łazience i pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności. 

Czy warto mieć lampę solną w domu? Poznaj jej właściwości zdrowotne

Lampy solne to nie tylko piękny element dekoracyjny. Kryształy przede wszystkim wykazują wiele właściwości leczniczych. Poznaj najważniejsze z nich i dowiedz się, czy warto ją mieć w domu.

Lampa solna oczyszcza powietrze z alergenów

Kryształy uznawane są za naturalne jonizatory powietrza. Światło lampy przyciąga cząsteczki wody z otoczenia, w których znajduje się kurz, pleśń i chorobotwórcze drobnoustroje. Pochłonięte przez bryłę elementy są filtrowane, a następnie oczyszczone parują dzięki ciepłu wytworzonemu przez żarówkę. Tym samym pozytywnie wpływają na górne drogi oddechowe. Lampa solna usuwa także alergeny, grzyby i wirusy z otoczenia, dlatego też są idealne dla alergików.

Lampa solna pomaga w zasypianiu

Niestety wiele produktów z otoczenia takich jak tablety, telefony, komputery i telewizory emituje dużo światła niebieskiego, które negatywnie wpływa na organizm. Korzystanie z urządzeń zwłaszcza wieczorem, może znacznie utrudniać zasypianie. Dlatego lampa solna doskonale sprawdzi się jako oświetlenie nocne. Warto ją zapalić na około 3 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Kryształ wówczas pochłania szkodliwe promieniowanie emitowane przez sprzęt, a powietrze staje się bogate w tlen. Ponadto przyjemne światło wprowadzi do pomieszczenia atmosferę relaksu.

Lampa solna poprawia koncentrację

Uwolnione jony ujemne z lampy solnej stymulują produkcję serotoniny. Jest to hormon, który wpływa na dobre samopoczucie i koncentrację mózgu na wykonywanych czynnościach. Dlatego też warto zapalać bryłę na kilka godzin dziennie. Dzięki temu poprawi się Twój nastrój i poczujesz się lepiej. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy solnej?

Wybierając lampę solną do pomieszczenia, warto pamiętać, aby dopasować jej rozmiar do wielkości przestrzeni. We wnętrzach o powierzchni 15 - 20 m2 doskonale sprawdzi się bryła o wadze około 5 kg, którą znajdziesz w naszym sklepie. Dzięki temu w pełni będziesz mógł cieszyć się z prozdrowotnych właściwości jonizatora.  Dobierając kryształ, zwróć także uwagę na jego kolor i strukturę ścian. Dobrej jakości produkt ma barwę różową lub ciemno pomarańczową i nierówną powierzchnię. Tym samym wytwarza więcej jonów ujemnych. Niezwykle ważna jest także żarówka. Naturalne jonizatory powietrza powinny być zasilane zwykłą świetlówką. Dzięki temu lampa emituje ciepło, rozgrzewa się i inicjuje proces oczyszczania. 

Czy stosowanie lamp solnych jest szkodliwe?

Nie istnieją konkretne przeciwwskazania do stosowania lamp z soli. Warto pamiętać, że duża ilość jonów ujemnych nie zawsze jest korzystna. Poza tlenem, kryształy wytwarzają ozon. Jednak wielkość brył dostępnych na rynku jest na tyle mała, że nie są w stanie w żaden sposób zaszkodzić organizmowi. Dzięki temu można korzystać z ich wyjątkowych właściwości nawet przez kilka godzin dziennie. Co więcej, lampa solna może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych źródeł oświetlenia do pokoju dziecięcego. Delikatne i przyjemne światło emitowane przez bryłę nie wybudzi malucha ze snu.

Jak czyścić lampę solną?

Aby lampa solna zachowała swoje właściwości prozdrowotne, musi być regularnie oczyszczana z kurzu. Przede wszystkim dokładnie należy przetrzeć wnętrze kryształu za pomocą suchej i nie postrzępionej szmatki. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru wilgoci. Do czyszczenia oprawy z zewnątrz doskonale sprawdzi się wilgotna i czysta ściereczka bez detergentów. 

Wiesz już, jakie właściwości zdrowotne ma lampa solna. Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca, w którym znajdziesz wysokiej jakości jonizatory powietrza, odwiedź nasz sklep internetowy. Oferujemy bogaty wybór brył,  które zachwycą Cię swoim działaniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl