Na jakie dolegliwości pomaga kurkuma? Wyjaśniamy

0

Przyprawy, które kojarzą się głównie z kuchnią azjatycką i indyjską, są w naszym kraju coraz popularniejsze. Bez problemu możemy znaleźć je na sklepowych półkach. Serca Polaków w szczególności podbiła kurkuma. Bardzo często wykorzystywana jest jako dodatek do wielu dań, a nawet przetworów. Czy wiedziałeś jednak, że do jej zalet należy nie tylko wspaniały smak, ale również działanie prozdrowotne? Na co pomaga więc kurkuma? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Jak wygląda i smakuje kurkuma?

To, co nazywamy kurkumą, w rzeczywistości jest częścią ostryżu długiego. Roślina ta występuje głównie w Indiach oraz krajach Azji Południowo-Wschodniej. Często określa się ją po prostu mianem kurkumy czy też szafranu indyjskiego. Przyprawa, którą możemy kupić w polskich sklepach, jest zmielonym korzeniem lub pnączem ostryżu. Kurkuma jest więc częścią rośliny, która rośnie pod ziemią. Należy do rodziny imbirowatych. Nie powinna być jednak mylona ze swoim „kuzynem” imbirem – mimo pewnego podobieństwa, które widać zwłaszcza, gdy obie przyprawy występują pod postacią korzenia czy kłącza. Po rozkrojeniu nie będziesz mieć jednak wątpliwości, z którą przyprawą masz do czynienia. Wnętrze imbiru ma bowiem kolor żółty, a kurkumy pomarańczowy. Wszystko dzięki zawartości substancji zwanej kurkuminą. To ona odpowiada zarówno za pikantny smak, jak i intensywną, żółtą barwę potraw przygotowanych z użyciem zmielonego korzenia kurkumy. Proszek ten jest też częścią popularnej i niezwykle aromatycznej mieszanki przypraw – curry.

Właściwości kurkumy – stosowane od wieków

Na zdrowotnych właściwościach kurkumy poznano się już w starożytności. Indyjscy i chińscy lekarze stosowali ją np. w celu łagodzenia bólu menstruacyjnego czy leczeniu schorzeń układu pokarmowego oraz chorób pasożytniczych. Współczesne badania prowadzone nad wpływem kurkumy na organizm człowieka stale wydłużają listę przypadłości, w terapii których przyprawa ta może być wielce pomocna.

Kurkuma – jakie cenne dla zdrowia substancje zawiera?

Tajemnica leczniczych właściwości kurkumy tkwi w zawartych w niej, wyjątkowych substancjach. Korzeń ostryżu długiego zawiera bowiem cenne związki zwane kurkuminoidami, z których najważniejszym jest wspomniana już kurkumina. Substancja ta posiada silne właściwości przeciwzapalne. Niestety nie wchłania się zbyt dobrze w naszych organizmach. Dlatego też, by wspomóc działanie kurkuminy, zawsze należy przyjmować ją w towarzystwie piperyny – wyciągu z owocu pieprzu czarnego. Wpływa ona nie tylko na zwiększenie przyswajalności kurkuminy, ale także na prawidłowe działanie układu trawiennego. Dawni medycy używali tej substancji m.in. do leczenia biegunki i niestrawności, a nawet chorób serca, gangreny czy anginy. Piperyna w połączeniu z kurkuminą stanowią duet idealny. Wracając jednak do składników zawartych w kurkumie, koniecznie należy wspomnieć również o licznych witaminach (z grupy B oraz witaminach E i K), a także składnikach mineralnych. Wśród nich możemy znaleźć na przykład magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk oraz sód.

Kurkuma – na co pomaga?

Badania nad prozdrowotnymi właściwościami kurkumy wciąż trwają. Lista chorób, których leczenie może wspomóc ta indyjska przyprawa, jest jednak imponująca. Na pierwszym miejscu znajduje się terapia zmian mózgowych, które tworzą się po przebytych udarach czy przez działanie choroby Alzheimera. Pewnie substancje zawarte w kurkumie, takie jak tumeron i BDMC, mają ponoć wspomagać pobudzanie komórek mózgowych. To zaś sprzyja zatrzymaniu konsekwencji niektórych chorób mózgu. Kurkuma ma również pomagać w stanach depresji oraz w terapii zaburzeń osobowości.

Kurkuma przeciwko nowotworom?

Jak się okazuje, przyprawa ta może mieć także działanie zapobiegające powstawaniu nowotworów. Regularne przyjmowanie środków z kurkuminą ma wspomagać nie tylko profilaktykę, ale również terapię raka płuc, skóry, przełyku, jamy ustnej, mózgu, trzustki, wątroby, jelit, szyjki macicy czy prostaty.

Kurkuma na trawienie

Podczas badań nad kurkumą okazało się ponadto, że przyprawa ta reguluje powstawanie żółci, gastryny, sekretyny oraz enzymów trzustkowych. Ma mieć także działanie antybakteryjne i rozkurczające. Naukowcy twierdzą, że kurkuma powinna być przyjmowana zwłaszcza przez osoby, które cierpią na schorzenia wątroby i trzustki, a także różne dolegliwości trawienne.

Kurkuma dobra na infekcje

Okazuje się, że ta popularna przyprawa z dalekich Indii może być używana również w leczeniu infekcji wirusowych. Jej właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne mają zapobiegać rozwojowi chorób bakteryjnych i grzybiczych oraz hamować namnażanie się wirusów.

Kurkuma ma wpływ na nasze oczy?

Niektóre z badań prowadzonych nad prozdrowotnym działaniem kurkumy dotyczą schorzeń, które atakują nasze oczy. Naukowcy wciąż pracują nad udowodnieniem tych właściwości kurkumy, które mogą pomóc w leczeniu jaskry, zespołu suchego oka czy zapalenia spojówek.

Kurkuma a cholesterol

W toku są również badania nad obniżaniem przez kurkumę poziomu cholesterolu we krwi. Podczas testów u szczurów, którym podawano tę złotą przyprawę, zauważono spadek cukru i cholesterolu w krwioobiegu. Ponadto kurkuma miała wpływać pozytywnie i wspomagać leczenie stanów zapalnych oraz gojenie ran. Można więc przypuszczać, że substancja ta będzie wykazywać podobne właściwości także i u ludzi.

Kurkuma jest nie tylko aromatyczną przyprawą, ale może również wspomagać leczenie wielu dolegliwości. Istotnym jest jednak, by wybierać i stosować produkty najlepszej jakości. Dlatego też zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu, w którego ofercie możesz znaleźć m.in. w pełni naturalną, mieloną kurkumę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl